2. Katalogový, nebo individuální projekt?

Přemýšlíte, zda se vyplatí zakoupit hotový projekt rodinného domu, nebo zvolit cestu projektu, který bude individuální? Přečtěte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení.

vyber-projektu

Katalogový projekt rodinného domu

Mnoho firem nabízí katalogy rodinných domů, ve kterých můžete dlouhé hodiny listovat a prohlížet si jednotlivé návrhy. Ze známějších firem jde například o katalog firmy G-Servis nebo katalog Porotherm dům. Pokud se Vám nějaký zalíbí, můžete projekt vybraného rodinného domu zakoupit. Minimálně je dobré projít takové katalogy, pokud si chcete ujasnit více své představy, případně získat inspiraci.

Tím ale obstarávání projektu nekončí. Je třeba zajistit některé části projektu, které nemohou být univerzální. A tak musíte objednat ještě projekt osazení stavby na pozemek, případně některé další části dokumentace, které jsou specifické pro váš pozemek (způsob vytápění, likvidace odpadních vod).

Poté musíte obstarat inženýrskou činnost. S projektem musíte navštívit jednotlivé úřady a žádat je o stanoviska, které později předložíte na stavební úřad pro povolení stavby. To zabere množství času a administrativní práce (sepisování žádostí, vytváření podkladů).

Výhody katalogových projektů:

 • bohatá nabídka většinou kvalitně zpracovaných projektů
 • nižší cena oproti individuálnímu projektu
 • je rychle k dispozici (ačkoli některé části musí být zpracovány dodatečně)

Nevýhody katalogových projektů:

 • jste omezeni připravenými dispozicemi, úpravy mohou být jen kosmetické
 • musíte zajistit části projektu, které chybí
 • sami budete věnovat množství času při obstarávání stanovisek úřadů

Jestliže byste rádi získali komplexnější služby, mohou vám je nabídnout projektanti a architekti ve vašem okolí. Jak v takovém případě postupovat?

Individuální projekt rodinného domu

Můžete si s námi domluvit nezávaznou schůzku, na které nám sdělíte vaše představy a informace, na základě kterých zpracujeme základní koncept a cenovou nabídku. Vy se potom můžete rozhodnout, zda uzavřete smlouvu o zpracování projektu na váš nový rodinný dům.

Výhodou vaší spolupráce s architektem nebo projektantem je, že získáte komplexní služby při přípravě vašeho domu. To znamená, že vy budete řešit pouze vaše požadavky, a nebudete se muset starat o zpracování technických detailů nebo o obstarávání souhlasů od jednotlivých úřadů. A tím spolupráce nekončí. S projektantem můžete spolupracovat během stavby a také vám pomůže s její kolaudací.

Výhody indiviuálního projektu:

 • je šitý přesně na míru Vám, ovlivňujete jeho vytváření
 • vhodným návrhem lze snížit stavební náklady, aby pro vás byly přijatelné
 • obdržíte kompletní projekt se všemi potřebnými částmi
 • komplexní služby, nemusíte běhat po úřadech, získáte pomoc během stavby i při její kolaudaci

Nevýhody individuálního projektu:

 • nějakou dobu trvá, než je zpracován
 • vyšší cena, než u katalogových projektů

Ačkoli katalogové projekty přinášejí některé výhody a jsme schopni je našim zákazníkům nabídnout, jsme přesvědčeni, že individuální projekt je pro stavebníka nejlepší. Rodinný dům stavíte většinou jen jednou za život a bylo by škoda při tom dělat kompromisy.

Pokud se přikloníte spíše k vypracování individuálního projektu, můžete využít našich služeb. Na našich internetových stránkách www.projekting.net se dozvíte o výhodách spolupráce s námi. Také se můžete podívat na některé stavby, na jejichž přípravě jsme se podíleli.

Pokračujte další částí: Začátek spolupráce s projektantem